Airsoft akce i pro začátečníky: Jak se připravit a co s sebou vzít?

napsal/a: Admin | publikováno: 24.5. 2023

Musíme vzít v potaz to, že se vybavení, výstroj a zbraně odvíjí od úrovně zkušeností a cílů hráčů. Profesionální hráči mají obvykle kvalitnější a specializovanější vybavení, které jim umožňuje být efektivními hráči na vyšší úrovni. Nicméně i amatéři by měli být připravení a mít základní vybavení.


V článku Airsoft akce i pro začátečníky: Jak se připravit a co s sebou vzít? se dozvíte:

Airsoft je velice známá taktická hra ve které se hraje s replikami zbraní, neboli airsoft zbraně, které střílejí plastové kuličky. Hráči se většinou rozdělí do dvou nebo více týmů, které mají různé úkoly a strategie. Bojují proti sobě za účelem poražení protivníků, přičemž se snaží minimalizovat vlastní ztráty. Hra probíhá v přírodním prostředí, v budovách nebo na speciálně přizpůsobených airsoftových hřištích. Hráči mohou mít různé zbraně: airsoft samopal, airsoft pušku, airsoft pistole… Každý hráč má také omezený počet nábojů a musí si hlídat zásoby.

Airsoftové zbraně

Airsoft zbraně slouží k vytvoření realistického simulovaného boje. Hráči mohou hrát s různými typy jako jsou pistole elektrické, plynové pistole, airsoftové manuální a automatické zbraně, airsoft sniper, brokovnice, minigun…

Airsoft akce i pro začátečníky: Jak se připravit a co s sebou vzít?

pixabay.com | autor: 8089514

Primární airsoftové zbraně

Airsoft samopal

Samopaly v airsoftu mohou být používány jak jako primární, tak i jako sekundární zbraně, a to závisí na preferencích a strategii jednotlivých hráčů. V některých situacích, jako je například boj na blízkou vzdálenost, mohou hráči preferovat samopaly jako svou sekundární zbraň. Jako primární zbraň je většinou hráči volí, protože nabízejí výhody jako je vyšší kadence střelby, dostatečná přesnost na střední vzdálenost a relativně větší kapacita zásobníků. Samopaly jsou často oblíbené pro rychlé pohyby a agresivní styl hraní. Nejoblíbenější se stala Specna Arms M4 PDW Carbine (RRA SA-E39 PDW EDGE(TM).

Odstřelovací pušky

Mezi primární airsoftové zbraně patří odstřelovací pušky nebo-li airsoft sniperky. Jsou oblíbenou airsoftovou zbraní, protože mají delší hlaveň a jsou navrženy pro přesnou střelbu na větší vzdálenost. Odstřelovací pušky jsou často používány hráči, kteří se specializují na roli odstřelovače. Mezi nejpoužívanější patří A a K Manuální SVD Dragunov.

Sekundární airsoftové zbraně

Airsoftové pistole

Jako sekundární zbraně se většinou používají airsoft pistole. Pistole můžeme rozlišit do 3 kategorií na manuální, elektrické a plynové. Mezi nejlevnější zbraně na hraní airsoftu obvykle patří airsoftové pistole poháněné pružinou. Tyto pistole jsou levné kvůli jednoduché konstrukci a ne tak kvalitnímu materiálu a zpracování. Příkladem může být Cybergun Taurus PT24/7 Spring – kapacita zásobníku 12 kuliček.

Airsoft samopal

Airsoft samopal je realistická replika samopalu, která slouží pro zábavné a taktické hry a může být použita i jako primární zbraň. Tyto zbraně mají schopnost střílet jednotlivými výstřely nebo nepřetržitou sériovou palbou a fungují buď na elektrický nebo plynový pohon.

Tip na článek: Jak vybrat airsoft zbraně? Typy a druhy

Kuličky na airsoft

Airsoft kuličky, neboli BB kuličky, jsou většinou vyrobeny z plastu a jsou velmi lehké. Mají průměr 6 mm a váhu kolem 0,20 – 0,28 gramů. Tyto kuličky jsou stříleny pomocí stlačeného plynu, elektrického pohonu, nebo manuálním napínáním.

Rozložitelné bio airsoft kuličky
Existují také Bio kuličky airsoft – jde o speciální druh kuliček, který po použití neznečišťuje terén, protože je šetrnější k životnímu prostředí. Airsoft bio kuličky jsou vyrobeny z biologicky rozložitelných materiálů, jako jsou například kukuřičné škrupy nebo tapiokový škrob. Na některých akcích je dokonce povinné použití těchto kuliček. Většinou se jedná o chráněné oblasti, kde je nutné minimalizovat vliv na životní prostředí.

Airsoftové oblečení

Každá airsoftová akce je specifická, takže záleží na jakém místě se odehrává. Vzhledem k tomu, že se airsoft nejčastěji hraje venku, v přírodním prostředí nebo na speciálních airsoftových hřištích, tak je ideální, aby se vaše oblečení sladilo s prostředím.

Nejvhodnější kombinace barev pro airsoft oblečení je zelená, hnědá a šedá.

Mezi nejběžnější oblečení patří: Army kalhoty, které jsou vyrobeny z odolného materiálu. Mají velké množství kapes pro další vybavení. Nebo se mohou použít Maskáče, což jsou kalhoty a bunda, které jsou navrženy tak, aby se hráč snadno sloučil s terénem v okolí. A v neposlední řadě Army boty, které mají pevnou podrážku a kovovou špičku. Většinou jsou voděodolné a vhodné na různé typy terénu.

Taktická airsoft vesta

Vesta slouží k organizaci a přístup k výbavě hráče. Má kapsy a přihrádky na různě věci, jako jsou lékárničky, komunikátory, granáty, zásobníky na střelivo, kuličky, jídlo a podobně. Barva by měla být přizpůsobena terénu. Nejvhodnější kombinací barev je lesní nebo písečná.

Pod taktickou vestu se může nosit například termo oblečení, které udržuje tělo v teple a zároveň odvádí vlhkost pryč. Další možností jsou trička s dlouhými rukávy a kalhoty nebo tepláky.

Airsoftové Masky

Kvůli bezpečnosti hráčů před údery a zraněním během hry jsou používány masky a helmy na airsoft. Některé z nejpopulárnějších typů zahrnují:

Výsadkářská maska

Je to maska, která se používá pro ochranu obličeje před větrem, prachem a dalšími nebezpečnými částicemi v ovzduší.

Base jump maska

Maska je používaná při sportu zvaném “base jumping”, což je extrémní sport, při kterém se skáče z objektů, jako jsou budovy, mosty nebo skály.

Maska s brýlemi

Jedná se o kombinaci brýlí a masky, která kryje celou tvář. Tyto masky jsou většinou vybaveny speciálními filtrami a vrstvami pro lepší viditelnost a ochranu.

V současné době jsou na trhu také tzv. “elektronické masky”, které obsahují vlastní ventilaci a jsou vybavené ventilátory, které pomáhají odvádět horký vzduch ven. Tyto masky tak zajišťují větší pohodlí během hry.

Airsoft helma

Helma na airsoft je nezbytným vybavením při hraní airsoftu, která zajišťuje ochranu hlavy a bezpečnost hráčů.

Taktická helma

Jsou navrženy pro maximální ochranu a jsou obvykle vyrobeny z tvrdého plastu nebo kevlaru. Na tyto helmy se dají připevnit přídavné části, jako jsou sluneční klapky, mikrofony…

Mich helma

Jsou lehčí než taktické helmy, ale stále poskytují spolehlivou ochranu. Na tyto helmy se dají připevnit přídavné části, jako jsou sluneční klapky, komunikační systémy, kamery…

FAST helma

Tato helma je navržena pro rychlé a pohyblivé operace. Jsou lehčí než taktické helmy a mají obvykle lepší ventilaci.

Airsoftové brýle

Je to jedna z nejdůležitější součástí výbavy. Brýle slouží k ochraně očí před nebezpečím způsobeným letícími kuličkami a dalšími nebezpečnými předměty. Airsoft brýle by měly být opravdu z kvalitního materiálu a měly by být speciálně na hraní airsoftu. Raději se vyhněte používáním klasických slunečních nebo lyžařských brýlí.

Velmi důležité je také použití ochranného pouzdra na brýle, které umožní přepravovat brýle bez rizika poškození čoček a také zajišťuje, že jsou brýle chráněny, když je nepoužíváte.

Existují různé druhy airsoftových brýlí, které se liší velikostí, materiálem, designem a funkčností.

Klasické s kulatými skly

Jedná se o tradiční typ brýlí s jednoduchým designem a malým profilem. Tyto brýle jsou velmi oblíbené pro své pohodlí a kombinaci s dalším vybavením.

Panoramatické brýle se širším viděním

Tyto brýle mají větší skla než klasické brýle a nabízejí širší zorné pole. Jsou vhodné pro hráče, kteří potřebují větší prostor pro pozorování okolí.

Taktické brýle s ventilátorem

Většinou jsou vybaveny dvěma ventilátory na vrchní straně brýlí, které vytvářejí proud vzduchu přes skla brýlí. Tento proud vzduchu odvádí páru a zamezí zamlžení skel, což zajišťuje, že hráč má stále jasný a nepřerušený výhled na hru.

Brýle s balistickou odolností

Brýle s balistickou odolností jsou speciální typy ochranných brýlí, které jsou navrženy tak, aby odolaly nárazům a výstřelům. Jsou také testovány a certifikovány podle různých standardů, jako jsou například ANSI Z87.1, MIL-PRF-31013 nebo EN166.

Dioptrická vložka do airsoft brýlí

Nebojte se, i lidé, kteří mají dioptrické brýle mohou hrát airsoft. Pro ně existuje tzv. dioptrická vložka, která se vkládá do airsoftových brýlí, ale ne všechny brýle jsou pro ně vhodné. Je důležité si před nákupem zkontrolovat, zda jsou brýle kompatibilní s dioptrickými vložkami a případně zvolit brýle, které jsou již přizpůsobeny pro vložky. Samozřejmě další možností pro lidi s brýlemi je použití kontaktních čoček, které ale moc lidí v očích nesnese.

Kromě klasických ochranných brýlí je také možné používat brýle s integrovanými filtry, které chrání proti slunečnímu záření, nebo jiným nebezpečným vlivům, jako jsou například lasery. Existují také brýle s protimlhavými vrstvami, které poskytují mnohem vyšší úroveň pohodlí.

Tip na článek: Je airsoft bezpečný?

Hejkal/ghillie

Hejkal je maskování, které se používá k zamaskování se v terénu. Vyrábí se například ze síťoviny nebo kusů látky, na které se připevňují listy, větve nebo další materiály, které odpovídají barvám a texturám okolního prostřed. Pokud hráč používá hejkal, je důležité být opatrný a zajistit si dostatek kyslíku.

Doplňkové vybavení na airsoft

Doplňkové vybavení pro airsoft může zahrnovat různé předměty, které hráči využívají k zvýšení efektivity a bezpečnosti svého hraní. Patří jsem: Granáty, které slouží k imitaci výbuchu a používají se k omezení pohybu protivníků. Náhradní zásobníky, protože umožňují hráčům rychlou výměnu prázdných zásobníků za plné. Lékárnička, která slouží k poskytnutí první pomoci v případě menších zranění. Dále můžeme zmínit i komunikační prostředky (např. radiostanice) pro lepší koordinaci týmu, taktické osvětlení nebo laserové zaměřovače pro zlepšení přesnosti a podobně.

Co si nesmím zapomenout vzít na airsoftovú akci?

Primární airsoftovú zbraň
Sekundární airsoftovú zbraň
Airsoftové kuličky
Vhodné oblečení
Taktickou vestu
Vhodnou obuv
Ochranu očí, helmu
Lékarničku

Pokud budete mít všechny tyto věci, můžete se připojit k airsoftové akci a užít si taktické hraní s ostatními hráči.

Nemusíte tedy sedět jen za počítačem a hrát hry střílečky, díky airsoftu si můžete vyzkoušet střílečku v reálném prostředí se svými kamarády.