Je airsoft bezpečný?

napsal/a: Admin | publikováno: 19.5. 2023

V tomto článku se podíváme na to, zda je airsoft bezpečný, zda je vhodný pro děti, co hovoří zákon o držení zbraní a jak se vhodně obléknout do terénu. I přes to, že se airsoft těší stále větší popularitě, mnoho lidí si klade otázku: “Je airsoft opravdu bezpečný?”. I přes to, že se airsoft hraje s replikami zbraní, není třeba se obávat. Musí se ale dodržovat bezpečnostní pravidla, která jsou stejně důležitá jako u jakékoli aktivity, která zahrnuje použití zařízení, které může způsobit zranění. Airsoftové zbraně mají malou kinetickou energii střely, nicméně je velmi důležité mít potřebnou ochranu. Bez těchto věcí se hra může do určité míry stát nebezpečnou.


Airsoft je bezpečný, je-li hrán s odpovědností.

V článku Je airsoft bezpečný? se dozvíte:

Co hovoří zákon o zbraních a střelivu?

V České republice jsou airsoftové zbraně ráže BB 6 mm zařazeny jako zbraně kategorie D podle zákona o zbraních a střelivu č. 119/2002. To znamená, že jsou volně dostupné k nákupu pro osoby starší 18 let, které jsou schopné právních úkonů (nevyžadují registraci ani zbrojní průkaz). Pokud si chce dítě zahrát airsoft je to povoleno pouze ve společnosti osoby starší 18 let, stejně jako u tradičních vzduchovek. Je zakázáno nosit airsoftovou zbraň venku na ulici a nesmí se z ní střílet na místech, kde by mohlo dojít k ublížení nebo zničení majetku.

Je airsoft bezpečný? Je airsoft vhodný pro děti? Airsoftové oblečení

pixabay.com | autor: 8089514

Je airsoft vhodný pro děti?

Airsoft je oblíbená hra, kterou mají rádi dospělí i děti. U mladší věkové hranice se musí více dbát na to, aby děti byly řádně instruovány o jejich bezpečnosti, s tím souvisí adekvátní ochranné vybavení, a o bezpečnosti na herním poli. Děti by měly být také instruovány o bezpečnosti při manipulaci s replikami zbraní a měly by mít přiměřenou fyzickou zdatnost pro hraní airsoftu.

Pokud se rozhodnete dát své dítě na airsoft tábor, je důležité dbát na kvalitu a bezpečí, a zvolit tábor který má školené instruktory. V ČR existuje několik kvalitních airsoft táborů pro děti od 12 let, kde se mohou naučit základy bezpečného hraní airsoftu a zlepšit své schopnosti.

Mezi nejznámější airsoft tábory pro děti v ČR patří Airsoftový tábor v Náměšti nad Oslavou a Airsoft camp s CK Topinka.

Jaké zranění může nastat?

Většina zranění dětí při hraní airsoftu jsou způsobena nedodržením bezpečnostních pravidel nebo nesprávným použitím zbraně. Nejčastěji se můžeme setkat se zásahem plastových kuliček do očí. Proto by děti měly mít povinnou ochranu hlavy a očí. Dále je důležité, aby děti měly přiměřené oblečení, které by mělo chránit tělo před zásahem kuliček.

Kromě zranění očí mohou děti utrpět zranění kůže jako jsou například modřiny, které vznikají při zásahu plastovými kuličkami ze zbraní. Proto je důležité, aby děti měly na sobě dostatečně ochranné oblečení.
Dalším rizikem při hraní v terénu se stává zvrtnutí kotníku. Dítě by mělo být vybaveno vhodnou obuví, aby mělo zpevněnou nohu a mohlo se bezpečně pohybovat.

Je airsoft bezpečný? Poranení pri Airsoftu. Bezpečnosť pri airsoftu

pixabay.com | autor: sabinevanerp

Pokud dojde k poranění dítěte při hraní airsoftu, je důležité poskytnout mu včasnou a adekvátní pomoc. Vždy je vhodné okamžitě přestat hrát, zachovat klid a uklidnit zraněného, aby se minimalizovala možnost dalšího zhoršení zdravotního stavu. Pokud je zranění vážnější nebo pokud se stav zraněného nezlepšuje, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Airsoftové vybavení pro bezpečnost

Airsoft vybavený Chrání
Helma Hlava
Brýle Oči
Maska Obličej, oči a hlava
Chrániče Lokty a kolena
Vesty Hruď
Boty Nohy
Lekárnička Ošetření při zranění

Bezpečnost při airsoftu

Do bezpečnosti hráče patří zejména vhodná výstroj a výbava, která by měla být přizpůsobena tak, aby ochránila hráče proti zásahům a nebránila volnému pohybu v terénu a v manipulaci se zbraněmi. Je nezbytně nutné zajistit ochranu všech částí těla, přičemž největší důraz by měl být kladen na ochranu hlavy, zejména očí.

Můžete použít například samostatně ochranné airsoft brýle s průhlednými skly, nebo je kombinovat s polomaskou, která chrání nos, ústa a bradu. Na ochranu hlavy se používá airsoft helma.

Další nezbytnou věcí pro lepší bezpečnost je airsoftová lékárnička, která se poněkud neliší od běžné lékárničky určené pro domácí použití. Obsahuje lékařské potřeby specifické pro zranění, která se mohou vyskytnout během hry. Měl by ji vlastnit každý hráč airsoftu. Díky lékárničce máte rychlý přístup k první pomoci v případě úrazu. Měla by obsahovat základní lékařské vybavení pro minimalizaci zranění a prevenci dalšího komplikování.

Mezi základní vybavení airsoftové lékárničky patří: sterilní obvazy a gázy, náplasti různých velikostí, dezinfekce, jako je například antiseptický sprej, nůžky na stříhání, pinzeta pro vyjmutí cizích těles, pásek na fixaci obvazů, rukavice pro ochranu rukou…

Airsoftové oblečení

Vzhledem k tomu, že se airsoft nejčastěji hraje venku, v přírodním prostředí nebo na speciálních airsoftových hřištích, tak je ideální, aby se oblečení sladilo s prostředím. Airsoft oblečení by mělo být navrženo tak, aby bylo pohodlné a chránilo před úrazy.

U dětí je výběr oblečení a ochrany při hraní airsoftu zásadním hlediskem, které vyžaduje větší pozornost než u dospělých. Nicméně, bez ohledu na věk, kvalita oblečení by měla být stejně důležitá. Klíčové faktory zahrnují podmínky hry, venkovní teploty a typ airsoftového zápolení. Pro příklad si uvedeme jaké oblečení se obvykle nosí při hraní airsoftu:

Taktická vesta airsoft

Vesta slouží k organizaci a přístup k výbavě hráče. Má kapsy a přihrádky na různě věci, jako jsou lékárničky, komunikátory, granáty, zásobníky na střelivo, kuličky, jídlo a podobně. Barva by měla být přizpůsobena terénu. Nejvhodnější kombinací barev je lesní nebo písečná.

Pod taktickou vestu se může nosit například termo oblečení, které udržuje tělo v teple a zároveň odvádí vlhkost pryč. Další možností jsou trička s dlouhými rukávy a kalhoty nebo tepláky.

Army kalhoty

Jsou obvykle značkové a vyrobeny z odolného materiálu. Mají velké množství kapes pro další vybavení. Army kalhoty jsou velice oblíbené u mužů, protože jsou pohodlné a odolné. Ženy preferují dámské kalhoty maskáče, protože jsou navrženy s ohledem na ženskou postavu. Opět je důležité zvolit barvu, která bude co nejlépe sladěna s terénem.

Maskáče

To jsou kalhoty a bundy, které jsou navrženy tak, aby se hráč snadno sloučil s terénem v okolí. Jsou z odolného materiálu a mají maskovací vzory.

Army boty

Jsou to boty, které mají pevnou podrážku a kovovou špičku. Většinou jsou voděodolné a vhodné na různé typy terénu.